Czas duszenia: 40 min.
Odkrycie ostatnich miesięcy w naszej domowej kuchni. Odkąd mamy synka czyli od maja i odkąd karmię piersią musieliśmy coś wymyślić żeby uniknąć smażonego które jest niewskazane podczas karmienia. I wpadliśmy na pomysł duszenia mięska w bulionie i później używania bulionu jako bazy do sosu na początku śmietanowego a później już różne wariacje musztardowy, chrzanowy czy pomidorowy. Polecam dla zapracowanych, pyszny i bardzo szybki obiadek.
Foremka: naczynie żaroodporne 2,4l
Składniki:
- 70 dkg schabu (lub polędwiczek wieprzowych lub kurczaka)
- 1/2l bulionu wieprzowego (lub drobiowego do kurczaka) - my używamy kostki rosołowej ale można ją zastąpić wodą z dodatkiem przypraw według uznania np lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie, sól i świeżo mielony pieprz.
- 200g śmietana 18%- 3 kopiate łyżeczki mąki
- pół słoiczka musztardy (tym razem dodaliśmy musztardy francuskiej Roleskiego)
- przyprawy: pieprz i sól
Wykonanie:
Mięso porcjować według uznania np schab na 2cm plastry. Schab (polędwiczki) delikatnie rozbić. Doprawić solą i pieprzem. Następnie zanużyć w gotującej się wodzie w celu zamknięcia porów w mięsie. Włożyć do naczynia żaroodpornego i zalać bulionem. Przykryć naczynie. Wstawić do piekarnika i dusić przez 30 minut w 200*C. Następnie rozrobić śmietanę z mąką i musztardą. Dodać do bulionu (najpierw dolać do śmietany trochę gorącego bulionu żeby ją zahartować inaczej może się ściąć). Jeszcze chwilę poddusić żeby się smaki przegryzły.
Podawać można z ryżem, kaszą, ziemniakami, bułeczkami na parze a nawet makaronem.
My tym razem podaliśmy z ziemniakami puree zagniecionymi z koperkiem. Podpatrzyłam to kiedyś u Jamiego Olivera. A jako dodatek warzywny tym razem marchewka na gęsto ;)
Smacznego!
A jak robisz bulion?
OdpowiedzUsuńKiedyś robiliśmy wywar z mięsa i warzyw, teraz idziemy na łatwiznę i używamy kostek rosołowych ;)
OdpowiedzUsuńNie chcę nikogo pouczać, więc nie obrażę się jak usuniesz ten komentarz, ale karmiąca mama i napchane chemią kostki rosołowe? Nie mówiąc już o obrzydliwym smaku...
OdpowiedzUsuńDziękuje za komentarz. Można oczywiście zastąpić bulion wodą i dodać przyprawy do smaku np ja zwykle dodaję lubczyku, listka laurowego, ziele angielskie, sól i pieprz świeżo mielony. Oczywiście można dodać innych według uznania.
OdpowiedzUsuń